The Race

Pos Name Team/Country Category Time Manual Adj
1st OSBORNE Marco Transition-WTB (USA) PRO 00:30:39  
2nd PAULHAN Romain SANTA CRUZ (FRA) PRO 00:31:23  
3rd OSTROSKI Peter Rocky Mountain/RaceFace Enduro Team (USA) PRO 00:31:25  
4th KABUSH Geoff Yeti, Maxxis, Shimano, Fox, Stan's NoTubes (CAN) PRO 00:31:44  
5th SULLIVAN Cory Transition Bike, E*thirteen, Shimano, WTB, Fox (USA) PRO 00:31:50  
6th NICOLL Jamie SANTA CRUZ BICYCLES (NZL) PRO 00:31:53  
7th CONNELL Joe FOCUS BIKES (GBR) PRO 00:32:10  
8th PEAT Steve Santa Cruz Bicycles (GBR) M40 00:32:16  
9th JOHNSTON Chris Santa Cruz Bicycles (CAN) PRO 00:32:36  
10th CRAIG Adam GIANT BICYCLES (USA) PRO 00:32:39  
11th SCHUMANN Max Santa Cruz Bicycles (GER) PRO 00:32:47  
12th SORRELL Rowan BikePark Wales / Orange Mountain Bikes (GBR) AM 00:32:58  
13th DELTEIL Loïc Santa Cruz Factory Racing (FRA) AM 00:33:18  
14th BROOKES Martyn Whyte Bikes (GBR) AM 00:33:19  
15th DOBINSON Daniel (RSA) M40 00:33:29  
16th REES Tait OG (USA) PRO 00:33:32  
17th WALSCH Ryan Fixed by Ryan (AUS) AM 00:33:46  
18th WEBER Balz Ride Magazine (SUI) AM 00:34:18  
19th= BARNARD Gary CSixx (RSA) M40 00:34:42  
19th= BREWIN Gareth The Trailhead (GBR) PRO 00:34:42  
21st KROEGER Shane Derailed (CAN) M40 00:34:45  
22nd EYSHOLDT Wolfgang Scott Sports Germany (GER) PRO 00:34:51  
23rd MOSELEY Tracy Trek / T-MO racing (GBR) WMN 00:34:52  
24th HYSLOP Lyle (GBR) AM 00:34:54  
25th MAYR Anthony Fusion-world/Trailworks (AUS) M40 00:35:16  
26th GIFFORD Jason (USA) AM 00:35:32  
27th HALE Matt (GBR) AM 00:36:00  
28th ROGERS Tom (GBR) AM 00:36:05  
29th ROCKHEY Geoff (USA) AM 00:36:21  
30th FORBES Rob COOL BUS (GBR) M40 00:36:23  
31st NABER Tanja Juliana Bicycles (GER) WMN 00:36:28  
32nd CHAMBERS Ryan Ae Bike Shop/Niner (GBR) AM 00:36:43  
33rd SINN Gregor MTB-News.de / Rad-Art (GER) AM 00:36:44  
34th= CALAM Jeff (GBR) M40 00:36:56  
34th= GRATION Serge SPECIALIZED (SUI) AM 00:36:56  
36th CARTER Jeff SOUTHSTAR TRAILS (NZL) M40 00:36:58  
37th BALL Chris (GBR) AM 00:37:03  
38th WINTON Katy Trek Factory Racing (GBR) WMN 00:37:15  
39th= DICKER John (GBR) AM 00:37:24  
39th= SLACO Emily Juliana Bicycles (CAN) WMN 00:37:24  
41st MOORE Peter (GBR) AM 00:37:26  
42nd BARR Greg Bike Monkey (CAN) AM 00:37:29  
43rd DODDS Barrett Mountain Goat // Screaming Eagles (USA) AM 00:37:36  
44th KIPP Jeremy (USA) AM 00:37:40  
45th PRETTY James Dirty Nomad (NZL) M40 00:37:48  
46th SMAIL Paul (GBR) AM 00:38:15  
47th MEE Andrew Ride With Mee (GBR) M40 00:38:16  
48th SWOLFS Guy (BEL) AM 00:38:27  
49th HEPWORTH Dickon Jungle Massiv (GBR) M40 00:38:34  
50th RAMSAY Seb North West Mountain Bike Centre (GBR) M40 00:38:57  
51st RACING Plons Plonsracing (BEL) M40 00:39:01  
52nd KUPIAINEN Pekka (FIN) AM 00:39:04  
53rd PLENTY Sandy The Trailhead Bicycle Co (GBR) M40 00:39:28  
54th NYGAARD Jeppe one80 (DEN) M40 00:39:39  
55th HEREID Anders BERGEN MTB (NOR) AM 00:40:07  
56th SMILOV George (USA) AM 00:40:23  
57th BROWNE Michael Salsa Cycles (USA) M40 00:40:41  
58th BAUNACH Gregor (GER) AM 00:40:48  
59th RIEBL Johannes Pivot Switzerland (GER) AM 00:40:49  
60th WINTON David (GBR) M40 00:41:23  
61st KRONBORG Mette Marie Team Slettestrand (DEN) WMN 00:41:41  
62nd HELBIG Oliver (GER) AM 00:41:58 00:01:00
63rd JONDLE Riley (USA) AM 00:42:03  
64th FREEMAN Dave (GBR) M40 00:42:04  
65th HIGGINS Gavin (IRL) M40 00:42:10  
66th BOËS Bérengère Juliana / Sram - RockShox (FRA) WMN 00:42:15  
67th HATHAWAY Ty SRAM/Rockshox, Golden Saddle Cyclery, Specialized (USA) PRO 00:42:26  
68th MOLYNEUX Bruce (GBR) M40 00:42:55  
69th BENGTSSON Magnus (SWE) M40 00:42:59  
70th DUCKER Ben (GBR) AM 00:43:05  
71st HELLSMARK Hans Göteborgs Stigcyklister (SWE) M40 00:43:27  
72nd SILSETH Ole Kristian Molde CK (NOR) M40 00:43:30  
73rd GRAY Rob (GBR) M40 00:44:23  
74th BLICK Martin (GBR) AM 00:44:49  
75th MENTEK Laurent (FRA) M40 00:44:56  
76th WHITEHURST Chris (GBR) M40 00:45:03  
77th MADIGAN Nige Hope / Michelin / Leisure Lakes (GBR) M40 00:46:53  
78th SKJØDT Kristian Team Slettestrand (DEN) AM 00:47:23  
79th CRONK Satchel (USA) AM 00:48:17  
80th WANNAMAKER Mary-Anne JULIANA FACTORY RACING (CAN) WMN 00:48:27  
81st MAYR Jeanette Fusion-world/Trailworks (SUI) WMN 00:51:58 00:01:00
82nd YEH Jen (USA) WMN 00:52:55  
83rd DUKE Richard (GBR) M40 00:54:02  
84th RÖTHLISBERGER Res halfpastone // Bike Club Olten (SUI) M40 00:56:49  
85th KRONBORG Esben Team Slettestrand (DEN) M40 01:01:51  
86th SUDWORTH Andrew Rocksandroad.com (GBR) M40 01:02:48  
87th FOURMENTIN Eric (BEL) M40 01:11:39