The Race

...return to index

Pos Name Team/Country Category Day 1: Embrun to Barcelonnette Total
1st LAU Nicolas CUBE Action Team (FRA) PRO 00:20:41 (1) 00:20:41
2nd BAILLY-MAÎTRE François BMC Factory Trailcrew (FRA) PRO 00:20:53 (2) 00:20:53
3rd OSBORNE Marco WTB / Cannondale Overmountain Team (USA) PRO 00:21:02 (3) 00:21:02
4th SCOTT Mark Santa Cruz X SRAM (GBR) PRO 00:21:09 (4) 00:21:09
5th LEHIKOINEN Matti Nukeproof / Mavic (FIN) PRO 00:21:15 (5) 00:21:15
6th= CALLAGHAN Greg CUBE Action Team (IRL) PRO 00:21:17 (6) 00:21:17
6th= WILDHABER Gustav CUBE Action Team (SUI) PRO 00:21:17 (6) 00:21:17
8th BARELLI Yoann Giant Factory Off-Road Team (FRA) PRO 00:21:18 (8) 00:21:18
9th SORRELL Rowan Orange Bikes / BikePark Wales / Mojo (GBR) AM 00:21:32 (9) 00:21:32
10th NICOLL Jamie Santa Cruz / Fox / Hopetech (NZL) PRO 00:21:46 (10) 00:21:46
11th MAY Ludo Canyon Factory Enduro Team (SUI) PRO 00:21:59 (11) 00:21:59
12th STOCK James SB Gravity (GBR) AM 00:22:13 (12) 00:22:13
13th KIRSCHER Franck Lama cycles / NS bikes (CAN) AM 00:22:40 (13) 00:22:40
14th DOLA François Cube - La Roue Libre Nice (FRA) M40 00:22:47 (14) 00:22:47
15th WIGHT Spencer Commencal/Race Face/Smith (CAN) AM 00:23:07 (15) 00:23:07
16th CRUZ Ben WHYTE BIKES USA / WTB / SRAM (USA) PRO 00:23:10 (16) 00:23:10
17th LAIHO Antti Suunto (FIN) M40 00:23:22 (17) 00:23:22
18th SCHUMANN Max Carver Bikes (GER) PRO 00:23:23 (18) 00:23:23
19th ENGLISH Davis Intense / Fox / Camelbak (CAN) PRO 00:23:28 (19) 00:23:28
20th BROCHS Christoffer (SWE) AM 00:23:30 (20) 00:23:30
21st GARAY TAMAYO Iago Santa Cruz x SRAM (ESP) PRO 00:23:34 (21) 00:23:34
22nd SHARP Samuel Hope Technology (GBR) AM 00:23:37 (22) 00:23:37
23rd MOORE Peter Four4th Lights (GBR) AM 00:23:47 (23) 00:23:47
24th ZIETSMAN Martin Maxxis Tyres/Trailtech Cycles (RSA) AM 00:24:06 (24) 00:24:06
25th PETITDEMANGE Alex Niner, Mavic (FRA) AM 00:24:34 (25) 00:24:34
26th= JARMAN Robert Hope Technology (GBR) AM 00:24:46 (26) 00:24:46
26th= THOMA Ines Canyon Factory Enduro Team (GER) WMN 00:24:46 (26) 00:24:46
28th GEHRIG Carolin Ibis Cycles Enduro Race Team (SUI) WMN 00:25:01 (28) 00:25:01
29th KRONBORG Esben Team Slettestrand (DEN) AM 00:25:13 (29) 00:25:13
30th MAYR Anthony fusion-world.ch / trailworks.ch (AUS) M40 00:25:30 (30) 00:25:30
31st GEHRIG Anita Ibis Cycles Enduro Race Team (SUI) WMN 00:25:32 (31) 00:25:32
32nd WINTON Katy Trek Factory Racing (GBR) WMN 00:25:36 (32) 00:25:36
33rd BOKMANS Job Trailhunters.be (NED) AM 00:25:49 (33) 00:25:49
34th FORBES Rob Cool Bus (GBR) M40 00:25:52 (34) 00:25:52
35th KAY Michael (GBR) M40 00:25:56 (35) 00:25:56
36th HAUSER Rudy Trailworks (SUI) M40 00:26:10 (36) 00:26:10
37th TOLSON Craig (NZL) AM 00:26:23 (37) 00:26:23
38th= KUPIAINEN Pekka (FIN) AM 00:26:37 (38) 00:26:37
38th= LÉON Guillaume Hope Technology (FRA) M40 00:26:37 (38) 00:26:37
40th ROSE Gareth (GBR) AM 00:26:42 (40) 00:26:42
41st DIGNELL Mårten (SWE) AM 00:26:49 (41) 00:26:49
42nd MACKAY Ally Basic Bikes, Christchurch NZ (GBR) AM 00:26:51 (42) 00:26:51
43rd WATT Bry CoolBus Mafia/Acre Supply (GBR) AM 00:26:56 (43) 00:26:56
44th SLACO Emily Pemberton Bike Co. - Lapierre Bikes (CAN) WMN 00:27:18 (44) 00:27:18
45th CALAM Jeff (GBR) AM 00:27:23 (45) 00:27:23
46th MARTIN Anka Juliana SRAM (NZL) WMN 00:27:44 (46) 00:27:44
47th DORMANN Allan Team Slettestrand (DEN) M40 00:27:48 (47) 00:27:48
48th STRAND Katrina Commencal / Fox Head (CAN) WMN 00:27:53 (48) 00:27:53
49th SAPIN Nadine Team Scott Contessa (FRA) WMN 00:28:01 (49) 00:28:01
50th BELAK Roy (CAN) AM 00:28:11 (50) 00:28:11
51st VAN EGMOND Nick DIY race team / Norco (CAN) PRO 00:28:32 (51) 00:28:32
52nd BAIRD Alistair (GBR) AM 00:28:33 (52) 00:28:33
53rd MAZZANTI Alberto HUTR (ITA) M40 00:28:42 (53) 00:28:42
54th MONCORGÉ Mary Ibis Cycles Enduro Race Team (FRA) WMN 00:28:59 (54) 00:28:59
55th BARTLETT Ed (GBR) M40 00:29:03 (55) 00:29:03
56th FREEMAN Dave (GBR) M40 00:29:17 (56) 00:29:17
57th MOLYNEUX Bruce (GBR) M40 00:29:40 (57) 00:29:40
58th CAFFIN Paul Caffin Bike Company (AUS) AM 00:29:46 (58) 00:29:46
59th WACHSMANN Claus CUBE Action Team (GER) M40 00:30:07 (59) 00:30:07
60th CANAVAN Sean (IRL) M40 00:30:14 (60) 00:30:14
61st DODSWORTH Rob Hope Technology (GBR) AM 00:30:28 (61) 00:30:28
62nd= ALLMANDINGER Tiffany Deathstar (USA) WMN 00:30:34 (62) 00:30:34
62nd= AMELIO Federica Alessi Bici (ITA) WMN 00:30:34 (62) 00:30:34
64th DELORME Matthew Pinkbike (USA) M40 00:30:51 (64) 00:30:51
65th SEISUN Mark Pushys.com.au (AUS) M40 00:30:54 (65) 00:30:54
66th SAUGY Myriam WeRide WeRespect / SAUGYPERFORMANCE.CH (SUI) WMN 00:31:25 (66) 00:31:25
67th LILJEROTH Tobias Are Bergscyklister (SWE) M40 00:31:34 (67) 00:31:34
68th KOCH Andreas (DEN) AM 00:32:15 (68) 00:32:15
69th DYAS CATTON Hugo (GBR) AM 00:32:22 (69) 00:32:22
70th PEITAVI Pau Nobale (ESP) M40 00:33:13 (70) 00:33:13
71st WARRINGTON Lee (AUS) AM 00:33:17 (71) 00:33:17
72nd MADIGAN Nigel NRN Racing (GBR) M40 00:34:08 (72) 00:34:08
73rd CLAYTON Paul Muddy Clowns (GBR) M40 00:34:09 (73) 00:34:09
74th KLEMMETSEN Anders Team Viking (NOR) AM 00:34:16 (74) 00:34:16
75th PRIJKEL Daniël Team Fietsshop Uitgeest (NED) AM 00:35:23 (75) 00:35:23
76th BROOKS Richie (GBR) M40 00:37:18 (76) 00:37:18
77th SUDWORTH Andrew rocksandroad.com (GBR) M40 00:38:33 (77) 00:38:33
78th WOOD-HILL Tristan Every Body Enduro (AUS) AM 00:40:35 (78) 00:40:35
79th RUNCIMAN Andrew (CAN) M40 00:45:30 (79) 00:45:30
80th MCMILLAN Bridget (NZL) WMN 00:47:04 (80) 00:47:04